تبلیغات کاندیداهای انتخابات شورای شهر | انتخابات شورای شهر ۱۴۰۰

انتخابات شورای شهر یکی از رویداد های مهمی است که مانند انتخابات ریاست جمهوری هر ۴ سال یکبار برگزار می شود. در طی این انتخابات اعضای اصلی و علی البدل هر شهر معرفی می شوند. بنان شورای شهر در سال ۱۳۷۸ پایه گزاری شد و از آن زمان این نهاد مردی تاثیر گسترده ای بر آبادانی هر استان داشته است. شرای شهر باعث می شود نظارت مردم بر دولت بیشتر شود به همین دلیل در این سال ها با استقبال زیادی روبه رو بوده است. این انتخابات بدون نظارت شورای نگهبان برگزار می شود. هیئت‌های اجرایی و نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستاها همواره بر صلاحیت کاندیدا ها نظارت دارند.

وظایف شورای شهر چیست؟

برخی از مهم ترین وظایف شورای شهر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انتخاب شهردار که برای مدت ۴ سال انجام می پذیرد
 • شاختن و بررسی کردن نیاز های اجتماع در زمینه های مختلف اقتصادی و رفاهی و سایر موراد و برنامه ریزی کردن برای رسیدگی به آن ها
 • بررسی مشارکت مردم در فعالیت های اجتماعی و برنامه ریزی برای آن
 • همکاری با نهاد های مرتبط و مسئولین
 • تشکیل انجمن های مختلف اجتماعی
 • همکاری با شهرداری و نظارت

انتخابات بعدی شورای شهر چه زمان است؟

انتخابات بعدی شورای شهر در خرداد ماه سال ۱۴۰۰ و همزمان با انتخابات ریاست جمهوری انجام می پذیرد. دربرگزاری انتخابات گذشته شوراها حدود ۱۲۶۱۵۳ کرسی انتخاباتی داشت که به علاوه اعضای علی البدل، ۲۰۷۵۸۷ کرسی در سطح کشور برای شوراها وجود داشت. برای انتخابات شورای شهر ششم تدابیر جدیدی نیز اندیشیده شد. برای نام نویسی و ثبت نامدر آن با توجه به شرایط شیوع بیماری کرونا در کشور امکان ثبت نام الکترونیکی برای کاندیداهای شهر های مختلف برقرار شد تا از تجمع در مراکز عمومی نیز جلوگیری شود. ثبت نام اولیه کاندیدا ها نیز در روز ۲۰ اسفند ماه تا ۲۶ اسفند سال ۹۹ به مدت ۷ روز کاری انجام پذیرفت. همچنین تایید صلاحیت شدگان معرفی شدند و داوطلبانی که صلاحیت آنها تایید نشده است تا روز ۱۲ اردیبهشت ماه فرصت اعتراض داده شده است.این در صورتی است که در شهر های مختلف آمار رد صلاحیت شدگان توسط فرماندار هر شهر مشخص می شود. بنابراین نتایج نهایی انتخابات کاندیدای شورای شهر در روز ۲۲ اردیبشت ماه ۱۴۰۰ اعلام می شود.

این نتایج از طریق سامانه پیامکی ۰۳۰۰۰۰۰۱۴۰۰ اعلام می شود. اما تماس با آن مقدور نیست.

همه چیز در رابطه با ثبت نام اینترنتی شورای شهر و روستا 

تبلیغات انتخاباتی شورای شهر ۱۴۰۰ به چه معناست؟

تبلیغات قبل از اعلام تایید صلاحیت کاندیدای هر شهر ممنوع است اما کاندیدای شهر های مختلف پس از تایید صلاحیت تا روز برگزاری انتخابات می توانند تبلیغات کنند. کاندیدای انتخابات شورای شهر سال ۱۴۰۰ در سال جدید با برنامه ریزی دقیق برای کمپین های تبلیغاتی خود به معرفی خود در سطح شهر بپردازند. مردمی که در انتخابات شورای شهر به کاندیدای مودر اعتماد خود رای می دهند معمولا ابتدا از شرایط زیر آگاهی پیدا می کنند:

 • شناساییهای توانمندی های شخصی فرد
 • شناسایی به برنامه های پیشنهادی برای بعد از نتخابات
 • انتخاب تفکر کاندیدایی که قرار است به آن جذب شوید

برای تحقق این عوامل کاندیدا ها از روش های مختلفی نظیر ارسال پیام در فضای مجازی و همینطور سامانه پیامک انتخاباتی که تاثیر مثبتی در سال های گذشته داشته، استفاده می کنند.

بررسی صلاحیت داوطلبان شورای شهر و اعتراضات

بررسی صلاحیت داوطلبین انتخابات شورای شهر از مواری است که همواره مورد اهمیت است. البته شرایط تایید صلاحیت نامزدان روستا ها با شهر کمی متفاوت است. هیات اجرایی براساس اصول افدام به تایید یا رد صلاحیت می کنند. در این صورت همه مدارک به هیات نظازت بخش یا شهرستان فرستاده می شود. هیات نظارت پرونده داوطلب را دوباره بررسی می کند. اگر شخصی به رد صلاحیت شدن خویش معترض شد پرونده وی برای بررسی مجدد به هیات نظارت می رود.

شرایط ثبت نام نامزدها در انتخابات شورای شهر

 • باید تابع ایران باشند
 • حداقل سن برای ثبت نام شورای شهر ۲۵ سال است
 • به اسلام و ولایت فقیه اعتقاد و التزام عملی داشته باشند
 • به ایران و قانون اساسی ایران وفادار باشند

اگر فرد متقاضی برای شورای شهر روستاها کاندید می شود، چنانچه ساکنین روستا زیر ۲۰۰ نفر باشند باید سواد خواندن و نوشتن داشته باشد. در صورت وجود اعضای بالای ۲۰۰ نفر فرد کادید شده باید دیپلم داشته باشد. برای شورای شهر تا ۲۰ هزار نفر جمعیت شخص کاندید شده باید مدرک فوق یا معادل آن را داشته باشد و داشتن حداقل مدرک لیسانس برای شورای شهر بالای ۲۰ هزار نفر الزامی است.

در رابطه با انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا بیشتر بدانید

پانوشت: تبلیغات شورای شهر سال ۱۴۰۰, کاندیدای تایید صلاحیت شده اعلام شدند, ششمین دره انتخابات شورای شهر, تاریخ و زمان برگزاری انتخابات شورای شهر ۱۴۰۰

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 3 =